טיפול בטניס אלבו- דלקת במרפק

מטופל בן 32, עובד בהיי טק, הגיע לקליניקה עם תלונה על כאב ממוקד במרפק שמאל מזה כחודש. לפני כשלושה חודשים נרשם לחדר כושר, משלב אימוני אירובי עם הרמת משקולות כבדות.

בבדיקת אורטופד אובחן טניס אלבו, קיבל המלצה למשכחי כאבים ומשחה אנטי דלקטית, לאחר השימוש בתכשירים במשך 5 ימים חש שיפור מינורי בלבד ברמת הכאב.

 

בקליניקה:

הגיע לסדרה של 9 טיפולים.

קיבל דיקור במרפק נגדי וברך נגדית על פי שיטת "איזון מרידיאנים של דר' טאן", בתום בטיפול הראשון רמת הכאב ירדה בכ 30%. נמלצתי לנוח, לא לאמץ את היד(לוותר על הרמת משקולות) לפחות עד שיש שיפור משמעותי ורצוי עד שהכאב תחלוף לחלוטין. במשך בשועיים הבאים הגיע לטיפול פעמיים בשבוע ולאחר מכן כשהכאב נעלם כמעט לחלוטין המשיך להגיע לטיפולים לחיזוק המערכת פעם בשבוע במשך ארבעה שבועות.

 

מרפק טניס (טניס אלבו) – (Lateral Epicondilits ) הינו מצב המאופיין בכאבים בחלק החיצוני של המרפק לעיתים מלווה בהקרנות לכיוון האמה ושורש כף היד (מאפיין שחקני טניס מתחילים שמשתמשים בטכניקה לא נכונה במכת גב היד ומכאן השם "טניס אלבו"). הכאב מאוד מגביל ואף גורם לחולשה של היד עד כדי קושי לבצע פעולות פשוטות כמו אחיזת חפצים קלים, סיבוב מפתח בדלת וכדומה. טניס אלבו יכול להופיע ללא סיבה מובהקת, אך בשכיחות גבוהה הכאב נובע ממעמסה ומפעילות יתר כגון פעילות ספורטיבית לא מווסתת, הרמת מחבט, משקולות ומשאות כבדים, עבודה עם פטיש, הברגת ברגים, ניגון בכלי נגינה ועוד… מצב שפוגע באיזור שמסביב למרפק ועלול להביא לתגובה דלקתית ולעיתים אף לקרעים קטנים בגידים באיזור.

התסמינים האופיניים כוללים כאב מקומי, חד, לעיתים שורף בחלק החיצוני של המרפק, הכאב מוחמר במאמץ, ובעיקר בעת הרמת חפצים והנפת היד. הכאב עלול להיות מוקרן לאורך כל האמה ועד שורש כף היד או האצבעות.

על מנת להביא לריפוי המירבי ישנה חשיבות לשינוי לדפוסי השימוש ביד, ויש להימנע לתקופה מכל פעילות הגורמת לכאב לשם הפחתת הדלקת. הטיפול הקונבנציונלי מתבסס על פיזיוטרפיה, משחות וכדורים משכחי כאב ואנטי דלקטיים, הזרקת קורטיזון, קיבוע המרפק ובמקרים חמורים אף ניתוח.

 

טיפול באמצעות רפואה סינית

ברפואה סינית כל מצב של כאב מוגדר כחסימה של דם צ'י (אנרגיית החיים הזורמת בערוצי אנרגיה בגופינו ואחראית על וויסות הפעילות התקינה במישור הגופני והרגשי). מטרת הטיפול היא הזרמת צ'י ודם לאיזור הפגוע,חיזוק של המערכת החיסונית לטובת ההתמודדות עם הדלקת שנוצרה באיזור, וכמובן בשלב מאוחר יותר טיפול עמוק בגורם שבגללו הופיעה הדלקת, לשם מניעה עתידית.