תסמונת קדם וסתית(PMS)- אפשר גם אחרת

שוב צעקת על בעלך על לא עוול בכפו? שוב בכית ללא כל סיבה הנראת לעין? שוב מרגישה שכולם מעצבנים ואין לך סבלנות לאף אחד?

הכאבים בבטן התחתונה בלתי נסבלים? החזה גדוש וכואב? החשק למתוק התגבר ואת לא מצליחה לרסן אותו?

אה… עוד כמה ימים תגיע הווסת.. זה מסביר הכל…

כ 60% מהנשים בעולם המערבי סובלות מPMS (premenstrual syndrome) . התסמונת יכולה להופיע אפילו 10 ימים או יותר לפני תחילת הווסת ולרוב תסתיים על הופעת הדימום. היא בהחלט פוגעת באיכות החיים ומשבשת את השגרה.

התיסמונת מאופיינת בכ- 100 סימפטומים שונים, כשהנפוצים ביותר הם עצבנות מרובה, חוסר שקט, חשק למתוק ולמזונות "מנחמים", עליה במשקל עקב צבירת נוזלים, כאבי והתכווצויות באיזור הבטן והגב בתחתון, גודש בשדיים, כאב ראש ומיגרנות, עייפות, הפרעות בשינה ועוד..

הסיבה העיקרית להופעת ה PMS היא שינויים הורמונליים קרדינליים החלים בגוף האישה לאחר הביוץ ולפני הופעת הווסת (עליה ברמות הפרוגסטרון והאסטרוגן וירידה ברמות הסרטונין). לפני תחילת הטיפול מומלץ לבצע בדיקות דם על מנת לשלול הימצעות אנמיה או תת פעילות של בלוטת התריס (שלהן סימפטומים דומים לאלו של ה PMS).

הטיפול ברפואה סינית

הרפואה הסינית מתייחסת לתסמונת קדם וסתית כחסימה של דם וצ'י (אנרגית החיים) של הכבד. על פי תפיסה זו הכבד הוא האיבר ששולט במחזור החודשי של האישה ובעל השפעה רבה על זרימת דם וצ'י תקינה בגוף. ולכן חשוב לשמור עליו כמה שיותר מאוזן. תזונה לקויה, חוסר פעילות גופנית, ורגשות קשים כמו כעס, סטרס ועצבנות שנאגרים לאורך זמן גורמים ל"היתקעות" של הכבד ושל הזרימה התקינה של מחזוריות הדם.

דיקור סיני נמצא כיעיל ביותר בפתרון הבעיה ובמספר טיפולים בלבד ניתן להביא את הגוף לאיזון מקסימלי, להרגיע את הכבד ולהחזיר את הזרימה התקינה של צ'י ודם בגוף.  בטיפל נתמקד גם בהרגעת הנפש והיכולת להתמודד עם השינויים החלים בגופינו ובסביבתינו (מכיון שהשינויים ההורמונלים מחוללים תנודות רבות ברבדים שונים של הגוף והנפש של האישה חשוב לחזק את היכולת הפיזית, הרגשית והמנטאלית לקבל ולהתמודד עם השינויים הללו).

בנוסף מומלץ להקפיד על פעילות גופנית מתונה (כגון הליכה) על בסיס קבוע, לשלב ירקות ירוקים בתפריט היומי. חשוב להפחית את צריכת אלכוהול, קפה וסיגריות ולהימנע ככל שניתן מאכילת מזונות מעובדים המכילים צבעי מאכל וחומרים משמרים, מכיון שכל אלו מכבידים על הפעילות התקינה של הכבד.